Elektrická Kona z Nošovic
jede na vysokou. Hyundai
daruje tři vozy školám s
neotřelými nápady, jak
posunout elektromobilitu dál

3 minuty čtení | 21.12.2020

Nošovice, 21. prosince 2020 – Nošovická automobilka Hyundai a společnost Hyundai Motor Czech, která je výhradním dovozcem vozů Hyundai do ČR, podpoří technické vzdělávání na tuzemských univerzitách. Třem fakultám darují elektromobil Hyundai Kona Electric. Studenti tak díky úspěchu v soutěži „Kona jede na vysokou“ budou moci pracovat na projektech, které souvisí s rozvojem elektromobility.
Automobilka Hyundai před časem vyzvala studenty vysokoškolských technických oborů, aby navrhli, jak posunout elektromobilitu dál. Do prvního ročníku soutěže Kona jede na vysokou se zapojilo 8 univerzitních týmů složených z 3 až 10 studentů a odborného garanta z řad vyučujících. Za úkol dostali formou videa představit svůj neotřelý nápad. Trojice nejlepších týmů se může těšit na Konu Electric pro svou školu a také na speciální celodenní exkurzi v nošovickém závodě. Potkají se s odborníky z praxe, podívají se do výroby a projedou se vozy Hyundai na testovací dráze.
„Cílem soutěže bylo prohloubení spolupráce s vysokými školami, navázání kontaktu přímo se studenty a podpora praktické výuky technických oborů,“ řekla Klára Klepáčová, manažerka oddělení Lidských zdrojů v nošovické společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC).
O vítězství se podělily týmy z Fakulty strojního inženýrství, která spadá pod Vysoké učení technické v Brně, a stejnojmenné fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Brněnští studenti z týmu TU Brno Racing zvítězili s projektem Adventure Packet, tedy kempingovou nástavbou pro elektromobil. Studentský tým North Bohemia Engineers (NBE) z ústecké univerzity zase přišel s nápadem chytré garáže. Na třetím místě se umístil tým z Fakulty strojní, VŠB – Technická univerzita Ostrava. Studenti specializace Design průmyslových výrobků uspěli s projektem chytrých zrcátek.

O vítězích rozhodla i veřejnost
Automobilka zapojila do hodnocení projektů i veřejnost. Prostřednictvím facebookového profilu HMMC mohli uživatelé podpořit videopříspěvky jednotlivých univerzit a ovlivnit tak jednu z hodnocených kategorií. Kromě hlasování na Facebooku se mezi další kritéria, která rozhodla o vítězích, řadila kreativita, technické detaily, náročnost a využitelnost projektu.
Darované vozy studenti využijí jednak k rozpracování, ověřování a realizaci nápadu, se kterým se do soutěže přihlásili. Dále budou elektromobily sloužit k prohlubování znalostí studentů, k měření nebo 3D skenování, a využití najdou i při diplomových pracích či výzkumech týkajících se elektromobility. „Nošovická Kona Electric je první elektromobil nové generace vyráběný sériově v České republice. Naším záměrem bylo, aby měli studenti při výuce možnost pracovat s nejnovějšími technologiemi,“ doplnila Klára Klepáčová z HMMC.
Darování aut z předsériové výroby není pro nošovickou automobilku novinkou. V minulých týdnech zamířilo osm vozů modelu i30 do technických středních škol převážně v Moravskoslezském kraji a také na VŠB-TU v Ostravě. Plně funkční auta slouží k výuce budoucích automechaniků, techniků a inženýrů. Další vozy jsou určeny pro trénink hasičů. Letos automobilka Hyundai darovala tři auta i pro potřeby Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Další darovaná auta z Nošovic zamířila dříve třeba na Masarykův okruh v Brně, mostecký okruh nebo letiště v Hradci Králové.