Hyundai předal v
Moravskoslezském kraji více
než 20.000 respirátorů na
boj proti šíření nemoci
COVID-19

3 minuty čtení | 2.4.2020

Nošovický výrobce Hyundai Motor Manufacturing Czech předal Moravskoslezskému kraji, městu Frýdek-Místek a třinácti obcím v okolí závodu 21.300 respirátorů typu FFP2 v hodnotě přesahující 3 250 000 Kč. Ty budou určeny jak všem zdravotníkům a složkám integrovaného záchranného systému, kteří slouží v první linii v boji proti COVID-19, tak také aktuálně nejohroženější skupině lidí – starším a chronicky nemocným.

Předání respirátorů je součástí společného daru automobilky a českého zastoupení značky Hyundai Motor Czech, do kterého patří také poskytnutí finančního daru 10 000 000 Kč vládě České republiky s cílem nákupu nutného zdravotnického materiálu a techniky či bezplatné zapůjčení vozů nemocnicím a zdravotním centrům po celém Česku.

„Významnou součástí naší firemní kultury je společenská odpovědnost vůči regionu, ve kterém působíme. Snažíme se proto pomáhat dlouhodobě. V této nelehké době jsme si byli vědomi, jak důležitá je konkrétní pomoc především zdravotníkům a záchranářům pracujícím neúnavně v první linii, stejně jako nejohroženější skupině starších lidí. Jsme rádi, že jak finance, tak respirátory již začínají pomáhat,“ popsal Jin Park, viceprezident pro divizi administrativy společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Finanční dar minulý týden symbolicky převzali předseda vlády Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček na Úřadě vlády ve Strakově akademii. Tento týden pak dodávka respirátorů dorazila nejprve na magistrát města Frýdku-Místku, kde 5 000 kusů osobně převzal primátor města Michal Pobucký. „Musím poděkovat za celé město Frýdek-Místek a za všechny občany za tento skvělý dar. Je to 5 tisíc respirátorů typu FFP2, které potřebujeme v našich sociálních službách. V tuto chvíli je potřebujeme jak pro klienty domovů, tak pro zdravotní sestry a doktory,“ řekl u předávky Michal Pobucký.

Na předávku 15 000 respirátorů určených pro Moravskoslezský kraj pak osobně dohlédl hejtman Ivo Vondrák. „Jsme v době, kdy nám pomáhá každá tisícovka respirátorů. Požadavky jsou enormní. Je potřeba rozvézt respirátory nejen mezi naše zdravotníky, ale i sociální služby, které jsou nejvíce ohrožené kvůli tomu, že se starají o seniory. Patnáct tisíc respirátorů, které dostáváme od společnosti Hyundai, okamžitě půjde do oběhu,“ popsal další kroky Ivo Vondrák.

Distribuce všech 21 300 respirátorů proběhne ještě do konce tohoto týdne skrze distribuční sítě Moravskoslezského kraje, města Frýdku-Místku a vybraných obcí. Vybaveni jimi budou lidé v první linii, tedy zdravotnická zařízení, nemocnice, lékaři, stomatologové, lékárny a složky integrovaného záchranného systému. Dále také nejohroženější skupiny lidí – starší lidé a chronicky nemocní. Respirátory tak budou distribuovány také do vybraných domovů pro seniory v Ostravě a Frýdku-Místku.
Obce z okolí automobilky, sdružené v projektu Dobrý soused, obdržely každá 100 kusů respirátorů, celkem 1 300. Starostové je dále rozdělí ať už seniorům nebo složkám dobrovolných hasičů a dobrovolníků, kteří pomáhají s rozvozy jídla pro seniory nebo občany obcí v karanténě. Konkrétně se jedná o obce Dobrá, Dobratice, Dolní Domaslavice, Dolní Tošanovice, Horní Domaslavice, Horní Tošanovice, Nižní Lhoty, Nošovice, Pazderna, Raškovice, Třanovice, Vojkovice, Vyšní Lhoty.

Hyundai Motor Manufacturing Czech pomáhá v Moravskoslezském kraji dlouhodobě
Hyundai pomáhá například prostřednictvím grantového programu, který spustil v roce 2016. Finančně podporuje projekty věnované dětem a hendikepovaným nebo různé sportovní a kulturní akce pořádané na území kraje. Letos na ně vyčlenil 640 tisíc korun a přihlašování do grantového programu právě probíhá. Již devět let pak skrze projekt Dobrý soused poskytuje finanční podporu na vybrané projekty z obcí v okolí nošovického závodu. Obce letos v únoru obdržely dohromady 700 tisíc korun. Nadační fond Hyundai pak za 13 let své existence rozdělil již více než 20 milionů Kč na ochranu životního prostředí a komunitní projekty.