Nošovický Hyundai pomáhá
beskydským loukám. Ruku k
dílu přikládají i
zaměstnanci

2 minuty čtení | 30.8.2021

Desítka zaměstnanců nošovické automobilky Hyundai na den vyměnila svou běžnou práci za hrábě a dřinu na louce. V beskydské obci Ostravice pomáhali jako dobrovolníci s údržbou horské louky. Projekt je součástí nově navázané spolupráce společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) s ČSOP Salamandr.
V Beskydech se po staletí pásla stáda ovcí na rozsáhlých horských loukách. Na odlehlých místech už mnoho luk zarostlo a ty, které zůstaly, často ztratily svou pestrost. Díky původní velké ploše a rozmanitosti se však přece jen něco zachovalo.
Nošovická automobilka Hyundai, která dlouhodobě dbá na ochranu životního prostředí nejen v závodě, ale i ve svém okolí, nově pomáhá ochráncům přírody s rozvojem těchto cenných beskydských luk. „Velice si ceníme spolupráce, kterou jsme navázali s organizací ČSOP Salamandr. Stejně jako je pro nás důležité starat se o areál firmy, kde vysazujeme medonosné rostliny, keře a stromy nebo rozmisťujeme hmyzí domečky a ptačí budky, tak i o prostor „za plotem“ je potřeba pečovat. Zachování rozmanitosti přírody a jejího dědictví pro další generace je velkým závazkem a jsme rádi, že obnova původní beskydské louky k tomu přispěje. Moc nás také těší, že sami zaměstnanci mají chuť zapojit se do práce. Na podzim chystáme ještě další dvě dobrovolnické akce na loukách, kterých se budou moci zúčastnit,“ podotkla Barbora Hermanová z oddělení Vnějších vztahů HMMC.
Zatímco ve čtvrtek bylo potřeba shrabat a uklidit plochy po šetrném sečení, příště se dobrovolníci z nošovického závodu pustí do výsadby původních druhů bylin v další lokalitě. Kromě Ostravice a sousední Čeladné a Starých Hamrů cílí projekt zachování horských luk a pastvin také na lokality v Dolní Bečvě, Prostřední Bečvě a Velkých Karlovicích. Celkem jde o 49 hektarů ploch. Automobilka pro letošní rok podpoří projekt částkou 500 000 Kč.
„Na horských loukách a pastvinách nerostou žádné supervzácné rostliny, unikátnost těchto míst ale spočívá v jedinečném souboru rostlin, a někde i v zajímavém a vzácném hmyzu. Často jsou to typy luk a pastvin, které jsou ojedinělé v celé Evropě. Pečujeme o louky, o které by se jinak často nikdo nestaral. Udržujeme a podporujeme tím rozmanitost na všech úrovních,“ řekl předseda ČSOP Salamandr Vojtěch Bajer.
Díky spolupráci HMMC a ochránců přírody započne ještě letos také modelová obnova původní louky, a to v nové lokalitě o rozloze přibližně 1 hektaru v obci Krásná. O čištění této tzv. „Hyundai louky“ se postarají i dobrovolníci z nošovické automobilky.