Nošovický Hyundai vyrobil
loni 275 tisíc aut a
očekává další růst

3 minuty čtení | 3.1.2022

Z linek ve výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích sjelo v loňském roce 275 000 aut. Automobilka tak splnila stanovený plán. Celková produkce byla meziročně vyšší o 36 250 osobních automobilů, tedy o 15 %. V letošním roce firma očekává další růst výroby.
Největší podíl výroby připadal i v roce 2021 na model Tucson, který tvoří 70 % celkové produkce nošovické automobilky. Oblíbené SUV je k mání nejen ve verzi se spalovacím motorem včetně mild-hybridu, ale také v hybridní a plug-in hybridní variantě, o které mají zákazníci rostoucí zájem. Modelová řada i30 se na produkci loni podílela bezmála 20 %. Inovovaný ostrý vůz Hyundai i30 N, který v loňském roce začal sjíždět z linek, tvořil 2 % produkce. Portfolio aut z Nošovic doplňuje elektromobil Kona Electric, který obstaral 8 % výroby, od loňska se vyrábí rovněž ve verzi se slabší 39 kWh baterií.
Na širokou nabídku ekologických pohonů klade nošovický Hyundai velký důraz, o čemž svědčí i fakt, že přes 30 % aut vyrobených v loňském roce má hybridní, plug-in hybridní nebo plně elektrický pohon.
V letošním roce automobilka očekává, že podíl takových aut znovu poroste. Společnost HMMC letos neplánuje uvedení žádného nového modelu, odborníci z Nošovic však úzce spolupracují na vývoji nových projektů, které se ve výrobě objeví v roce 2023. „Pro nás i celý koncern Hyundai je skvělou zprávou, že naše elektrifikované modely jsou na trhu žádané. Nadále budeme plnit požadavky náročného evropského trhu a místních zákazníků, zároveň dbáme na to, abychom v maximální kvalitě uspokojili i potřeby mimoevropských zemí,“ uvedl prezident HMMC Cheolseung Baek.
Velkou výzvu pro nošovickou automobilku představují i další aktivity pro snižování emisí z výroby.
„V souladu s plány na uhlíkovou neutralitu se stáváme prvním výrobním závodem společnosti, který bude od letoška používat výhradně elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Připravujeme velké investice do fotovoltaiky a dalších úsporných technologií,“ doplnil prezident HMMC.


Z Nošovic do celého světa
K největším odběratelům aut z Nošovic se řadí Německo, Španělsko, Francie a Velká Británie. Model Tucson ve velkém míří také do zemí na Blízkém a Středním Východě. Nošovická Kona Electric sklízí úspěchy nejvíce v Německu, Francii a Norsku a např. ostrý model i30 N má po Německu druhé největší odbytiště v Austrálii. Auta vyrobená loni v Nošovicích ale jezdí také v Mexiku, Ekvádoru, Nové Kaledonii nebo na ostrově Martinik.
V nelehké době, ve které se nachází autoprůmysl, loni nošovická automobilka Hyundai obstála díky pružné reakci na turbulentní situaci a aktuální dostupnost konkrétních dílů. Přizpůsobovala plán produkce, posílila skladové zásoby a rozšířila dodavatelský řetězec, nebylo tak nutné zastavovat výrobu či rušit směny.
Pro letošní rok je v plánu navýšení objemu výroby na úroveň obvyklou před pandemií Covidu-19. Společnost HMMC proto již zahájila nábor pracovníků a během několika měsíců nabere 120 nových zaměstnanců do výroby. Pro dělnické pozice je navíc připraven náborový příspěvek ve výši 20 000 Kč. Automobilka nabízí v rámci Moravskoslezského kraje nadprůměrné finanční ohodnocení, průměrná mzda v dělnických pozicích v roce 2021 dosáhla na takřka 44 000 Kč. V souladu s kolektivní smlouvou uzavřenou v lednu 2021 porostou základní mzdy také v letošním roce. Zároveň se navyšují složky mzdy vázané na individuální hodnocení pracovního výkonu a plnění výrobního plánu. Firma také rozšíří škálu poskytovaných benefitů.