Souhrnný přehled výroby a
expedice aut ze závodu
Hyundai Motor Manufacturing
Czech (HMMC) za první
pololetí 2014

2 minuty čtení | 9.7.2014

Do České republiky bylo za prvních šest měsíců letošního roku dodáno 6.653 aut z nošovické produkce, což je proti loňskému roku nárůst o 23,6 % a Česká republika se z loňské pololetní jedenácté dostala na letošní sedmou příčku. I tak ale zůstává závod HMMC jedním z největších tuzemských exportérů, protože téměř 96 % všech vyrobených aut bylo vyvezeno do zahraničí.

Za leden až červen 2014 bylo v nošovickém závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) vyrobeno v souladu s plánem téměř 160 tisíc aut, která byla exportována do 56 zemí a destinací celého světa. V rámci celoročního výrobního plánu, který je 300.000 aut, se jedná o objem větší než je ideální polovina, musíme ale vzít v úvahu že ve druhém pololetí bude v závodě na přelomu července a srpna pravidelná dvoutýdenní odstávka, spojená s údržbou veškerých linek, a týdenní odstávka bude i v zimě mezi Vánoci a Novým rokem. Ve druhém pololetí tedy bude méně pracovních dní, a proto je menší i plánovaný objem výroby.

Vzhledem k tomu, že HMMC je jediný výrobní závod společnosti Hyundai Motor Company v Evropě*), byla naprostá většina produkce exportována do evropských zemí. Z Nošovic se ale auta vyvážejí i mimo Evropu, např. do Austrálie, Jihoafrické republiky nebo Mexika. Pět největších odběratelů produkce závodu HMMC v první polovině letošního roku představovaly už tradičně Německo, Rusko, Velká Británie, Španělsko a Itálie.

Celkově nejprodávanějším modelem z nošovické produkce zůstává i nadále sportovně-užitkové vozidlo (SUV) Hyundai ix35, jehož výroba představuje téměř 55 % kapacity. Na druhém místě je model Hyundai i30, vyráběný jako pětidveřový hatchback, kombi i třídveřová verze, a na místě třetím pak kompaktní rodinné MPV Hyundai ix20, jehož popularita v Evropě trvale stoupá.

Poznámka: Sesterský závod Hyundai Motor Manufacturing Rus (HMMR) v Petrohradu je, pochopitelně, geograficky také v Evropě, jeho produkce se však nevyváží mimo území Ruska.