Společně za sny. Nošovický
Hyundai přispěje mladým
talentům na jejich projekty

2 minuty čtení | 19.12.2022

Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v říjnu spustila třetí ročník grantového programu „Společně za sny“, který pomáhá mladým talentům ve věku 12-21 let rozvíjet jejich vědomosti a  dovednosti. Program je určený pro jednotlivce, ale i neformální skupiny mladých lidí z Moravskoslezského kraje, kteří chtějí něco dokázat a zlepšit prostor, v němž žijí. Součástí přihlášky bylo také motivační video, kde studenti představili sebe a svůj projekt.

Základními kritérii při posuzování projektů byly koncepčnost, realizovatelnost projektu a úspěchy žadatele. Studenti také mohli projevit svou kreativitu a originálně prezentovat projekt právě v rámci video medailonku. Z podaných žádostí vybrala odborná komise 4 projekty a firma každý z nich podpoří částkou 25 000 Kč.

„Potřebovali bychom nový nástroj, který je velmi drahý. Dcera hraje v cimbálové muzice při ZŠ ve Frýdlantu nad Ostravicí. Požádali jsme firmu Hyundai o příspěvek a povedlo se, za což jsme velice rádi. Je to první vlaštovka,“ řekla Jana Vaňková, maminka třináctileté Viktorie, která zažádala o příspěvek na nový cimbál.

Na podporu od HMMC se může těšit i šestnáctiletá Sofie Bradáčová z Václavovic, která studuje v prvním ročníku na gymnáziu BMA ve Frýdlantu nad Ostravicí. „Peníze z grantu použiju na vydání mé knížky. Už odmala ráda píšu. Knížku, kterou budeme vydávat, jsem napsala v jedenácti letech. Zúčastnila jsem se už několika literárních soutěží, mám za sebou i kurz tvůrčího psaní a několik rukopisů,“ líčí mladá spisovatelka. „Čtení knih a psaní povídek je její vášeň už odmala. První knížku napsala v devíti letech,“ doplnil Vladimír Bradáč, tatínek Sofie.

Mezi další podpořené žadatele se řadí osmnáctiletá Alexandra Piskořová studující příčnou flétnu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, jejíž projekt se týká startu studia na prestižní univerzitě Mozarteum v rakouském Salzburgu. S podporou může počítat i dvanáctiletá Ester Pracná z Ostravy, a to na koupi kvalitní příčné flétny.

Všichni ocenění se spolu se svými blízkými vydali 8. prosince přímo do nošovického závodu, aby slavnostně převzali grant, a zároveň měli možnost podívat se přímo do výroby. „Přišlo mi to naprosto fascinující. Nikdy jsem neviděla takový provoz. Velmi zajímavé,“ shrnula Jana Vaňková. Nadšení neskrývali ani ostatní. „Jsem velmi překvapen, jak celý proces výroby auta vypadá. Jsem rád, že jsem to mohl vidět,“ podotkl Vladimír Bradáč.

Grantovými programy podporuje nošovický Hyundai každoročně také rozvoj okolních obcí a projekty a aktivity svých zaměstnanců. Letos v rámci programů Dobrý soused a Společně rozdal přes 1,5 milionu Kč.