Společnost Hyundai Motor
Manufacturing Czech slaví 15
let od založení

2 minuty čtení | 2.7.2021

Před 15 lety se začala psát historie nošovické automobilky Hyundai, která je největší zahraniční investicí v České republice. Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) se sídlem v průmyslové zóně v Nošovicích byla založena 7. 7. 2006.
Investice společnosti Hyundai ve výši 34,4 miliardy Kč do závodu v Nošovicích znamenala vytvoření téměř 12 tisíc pracovních míst v Moravskoslezském kraji. Při rozhodování, ve které evropské zemi se společnost usadí, sehrála roli jak celková výhodnost investiční pobídky, tak systém podpory pro investory. Plusové body přinesla i silná tradice automobilového průmyslu v Moravskoslezském kraji.
„S dnes již patnáctiletým odstupem od založení společnosti můžeme s radostí zhodnotit, že výstavba automobilky na Frýdecko-Místecku byla pro celý region i značku Hyundai skvělá volba. Podařilo se nám vybudovat prosperující automobilku, která využívá nejmodernější technologie ruku v ruce se skvělými schopnostmi zaměstnanců. Těší mě, že HMMC má pro celý koncern Hyundai stále větší důležitost a díky výrobě elektromobilů a hybridních vozidel se stává důležitou základnou pro jeho evropskou expanzi v oblasti ekologické mobility. Naše společnost se jako Dobrý soused bude i nadále významně podílet na zlepšování kvality života v Moravskoslezském kraji.“ podotkl prezident HMMC Cheolseung Baek.
O investici se společností Hyundai jednala agentura CzechInvest od roku 2003. V roce 2006 byla podepsána investiční smlouva a stát přislíbil investiční pobídku ve výši 4,9 miliardy Kč. České republice se tato pobídka bezesporu vyplatila, neboť společnost Hyundai dosud na dani z příjmů a odvodech na sociální a zdravotní pojištění přispěla do státního rozpočtu více než 20 miliardami Kč. Dlouhodobě se firma HMMC řadí mezi deset největších plátců daně z příjmů v tuzemsku.
Přes 3,5 milionu vyrobených aut
První pilíř nového závodu byl vztyčen v březnu 2007 a po pouhých 19 měsících sjelo v listopadu 2008 z linky první sériově vyrobené auto, kterým byl vůz i30 první generace. Dosud bylo v HMMC vyrobeno přibližně 3 580 000 vozidel. Třetinový podíl z celkového počtu připadá na minulou generaci modelu Tucson produkovanou mezi lety 2015 až 2020. Také nová generace Tucsonu, která se vyrábí od loňského podzimu, je znovu vlajkovou lodí nošovické automobilky. Převratnou událostí poslední doby bylo také loňské zahájení výroby modelu Kona Electric, který se stal prvním sériově vyráběným elektromobilem nové generace v České republice.
Vedle produkce automobilů se český závod specializuje také na manuální převodovky, které vyrábí nejen pro nošovický závod, ale i pro sesterský závod Kia v Žilině a také pro továrny Hyundai v Rusku a Turecku.
Od svého spuštění patří HMMC mezi nejatraktivnější zaměstnavatele v kraji, což dosvědčuje například fakt, že od roku 2013 firma pravidelně získává ocenění Zaměstnavatel roku. Průměrná mzda na dělnické pozici přesáhla v loňském roce 39 000 Kč. Firma navíc poskytuje svým zaměstnancům štědrý systém benefitů. Ze tří tisícovek zaměstnanců HMMC tvoří občané České republiky 96 %.