Korejské dny v
Moravskoslezském kraji 2015
– Moravskoslezský kraj
ožije Koreou

4 minuty čtení | 29.9.2015

Česko-korejská společnost a Hyundai Motor Manufacturing Czech jako hlavní partner organizují již po deváté ve dnech 10. – 18. října 2015 Korejské dny v Moravskoslezském kraji. Týdenní festival korejské kultury, pořádaný pod záštitou pana Miroslava Nováka, hejtmana kraje, a jeho excelence velvyslance Korejské republiky v ČR pana Ha Yong Moona, představí umělce z Koreje, Janáčkovu filharmonii Ostrava i korejské firmy v kraji. Workshopy, výstavy a přednášky budou probíhat ve spolupráci s kulturními a vzdělávacími institucemi v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Třinci a Nošovicích. Akce je největším korejským festivalem ve střední Evropě.

Ostrava – Korejské dny budou slavnostně zahájeny v sobotu 10. října v 19 hod. v Domě kultury města Ostravy koncertem Janáčkovy filharmonie (dirigent Heiko Mathias Förster, korejský sólista Won Kim – klavír) a představením tradičního korejského vějířového tance v podání uměleckého souboru Oyun z korejského Soulu. V neděli 11. října proběhne v Ostravském muzeu vernisáž výstavy korejské tradiční malby malířky Goun Sang-Jeong Park, která po vernisáži povede workshop korejské malby a kaligrafie. Následující den v pondělí 12. října bude muzeum hostit besedu o korejských zvycích a svátcích s doc. Miriam Löwensteinovou (vedoucí katedry koreanistiky Univerzity Karlovy). V ostravské Městské knihovně bude ten samý večer zahájen Týden korejské knihy, kde se představí české překlady současných korejských románů z edice nakladatelství ARGO. Od úterý 13. října proběhnou na Filozofické fakultě Ostravské univerzity dvě akademické přednášky českých koreanistů, které se budou věnovat současným otázkám Korejského poloostrova, korejskému buddhismu a korejštině. Po celý týden bude čajovna Dobrého pijáka v rámci Týdne korejského čaje zdarma vítat své hosty několika druhy korejského čaje.

Frýdek–Místek – Korejské dny ve Frýdku-Místku se konají především v prostorách Nové scény Vlast. Zde budou pro návštěvníky připravené ve středu 14. října a ve čtvrtek 15. října celodenní programy: výtvarné dílny tradičního korejského umění pro žáky MŠ a ZŠ, workshopy korejské kuchyně, kaligrafie a hudby, cestovatelské přednášky a další. V sobotu 17. října dále proběhne několik exhibičních představení korejských volnočasových aktivit v podání místních oddílů taekwonda (bojový sport) a baduku (korejská desková hra). Večer pak kino nabídne promítání úspěšného korejského animovaného snímku Cesta jménem život.

Třinec – Třinecká knihovna se zapojí do Týdne korejské knihy a nabídne čtenářům výstavu českých překladů současné korejské románové tvorby. V úterý 13. října proběhne v debatním klubu TRISIA moderovaná diskuse korejských a českých studentů v angličtině na téma rozdíly mezi východní a západní kulturou na příkladu Koreje a Česka.

Nošovice – Pro Korejce žijící v Moravskoslezském kraji bude ve čtvrtek 15. října v areálu závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech, s.r.o., připravena beseda o české kultuře v korejštině.

Opava – V knihovně Petra Bezruče v pátek 16. října proběhne beseda s českými cestovateli
o cestování po Koreji, doprovázená promítáním fotografií.

Korejské dny:
Korejské dny se konají v Ostravě každoročně od roku 2007. V roce 2014 proběhly Korejské dny poprvé i ve Frýdku-Místku. Letošní, 9. ročník, Korejských dnů reaguje na stoupající zájem o korejskou kulturu a rozšiřuje svůj program do několika měst v Moravskoslezském kraji. Nově jsou také do Korejských dnů zapojeny různé typy vzdělávacích a kulturních institucí s cílem přiblížit místnímu publiku korejskou kulturu v mnoha podobách. Rozsahem aktivit, kvalitou programu díky účasti umělců z Koreje a zapojením celé řady institucí jsou letošní Korejské dny v Moravskoslezském kraji největší korejskou kulturní akcí ve střední Evropě. Veškerý program je zdarma, předchozí registrace není nutná. Korejské dny organizuje Česko-korejská společnost od roku 2014 také v Praze, loni ve spolupráci s Národní galerií, letos v prostorách Národního muzea (3. – 4. října 2015).

Partneři:
Hlavním finančním partnerem festivalu Korejské dny v Moravskoslezském kraji 2015 je firma Hyundai Motor Manufacturing Czech, s.r.o., korejská vládní organizace na podporu kultury ARKO (Arts Council of Korea) a Velvyslanectví Korejské republiky v Praze. Akci dále podpořili Korea Tourism Organization, Moravskoslezský kraj a firmy Hyundai Glovis Czech Republic s.r.o., Hyundai Steel Czech s.r.o., Hyundai Dymos Czech s.r.o., Hyundai Mobis Automotive Czech s.r.o., Plakor Czech s.r.o. a produkční společnost SBU Vienna.

Organizátoři:
Korejské dny organizuje Česko-korejská společnost (체코-코리아 협회, Czech-Korean Society, ČKS), nevládní nezisková organizace, která od roku 1990 rozvíjí a podporuje vzájemné kontakty osob a institucí z Česka a Koreje, a to v oblastech kultury, vzdělání, sportu, turismu, vědy a techniky a ekonomické i obchodní spolupráce.

Spoluogranizátory letošního ročníku Korejských dnů jsou Ostravské muzeum, Městská knihovna Ostrava, Ostravská univerzita, Národní dům Frýdek-Místek, Knihovna Frýdek-Místek, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, Městská knihovna Třinec, Debatní klub TRISIA, Dobrá čajovna ve Frýdku-Místku a Čajovna náročného pijáka v Ostravě.