Ministr průmyslu a obchodu
Jan Mládek navštívil závod
HMMC

2 minuty čtení | 24.2.2014

V pondělí 24. února navštívil Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu, jako první člen nové vlády nošovický závod Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC). Ministr Jan Mládek zařadil do programu své pracovní cesty do Moravskoslezského kraje návštěvu automobilky Hyundai zcela logicky a po právu, protože se jedná o největší zahraniční investici v dějinách České republiky, díky níž vzniklo v kraji více než deset tisíc pracovních míst.

Nová vláda a zejména ministerstvo průmyslu a obchodu hodlají navázat na úspěšnou činnost agentury CzechInvest a systém investičních pobídek, díky nímž se v České republice realizovala řada zahraničních investic. Pokud by totiž tehdy investiční pobídky neposkytla česká vláda, poskytla by je ochotně vláda kteréhokoliv jiného evropského státu a mnohé firmy, které dnes u nás zaměstnávají tisíce lidí, mohly sídlit úplně jinde.

Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) je toho velmi dobrým příkladem, protože v Nošovicích proinvestovala 34,43 miliard korun, vybudovala nejmodernější automobilku v Evropě a spolu se svými dodavateli, kteří následovali Hyundai z Koreje do České republiky a tady založili své dceřiné společnosti, zaměstnává téměř deset a půl tisíc lidí, v naprosté převaze (96%) občany České republiky, obyvatele Moravskoslezského kraje.

Ministr Jan Mládek se během své návštěvy setkal s prezidentem společnosti HMMC Jun Ha Kimem a nechal se podrobně informovat o objemu výroby, exportu, plánech do budoucna i o počtech pracovníků a jejich platovém ohodnocení. Společnost HMMC byla a je i navzdory ekonomické krizi a poklesu objemu evropského automobilového trhu pilířem stability, který pružně vykryl výpadky v Evropě dodávkami do jiných destinací, např. do Jižní Afriky, Austrálie nebo Mexika, a udržel tak plynulý třísměnný provoz bez jakýchkoliv výpadků či omezení. Plán výroby – 300.000 aut – je každoročně splněn a pracovníci automobilky mají jistotu zaměstnání i platy, které vysoko překračují průměr Moravskoslezského kraje.

„Jsme opravdu rádi, že se od počátku daří navazovat dobré kontakty s novou vládou České republiky. Prosperita státu se totiž odvíjí od prosperity soukromých firem a naopak, firmám se může dařit pouze ve stabilním a přehledném prostředí, vytvářeném veřejnou správou,“ řekl Jun Ha Kim, prezident HMMC.