NÁVŠTĚVA ŠVÉDSKÉ
VELVYSLANKYNĚ V NOŠOVICÍCH

1 minuta čtení | 7.9.2007

Ve čtvrtek 6. září navštívila areál závodu HMMC v Nošovicích švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstam. S prezidentem HMMC Kimem Eok-jo a s dalšími představiteli automobilky jednala o možném podílu švédských subdodavatelů na výrobě aut Hyundai.

Paní velvyslankyně přijela v doprovodu obchodního rady a tajemníka velvyslanectví pro propagaci Švédska a podporu obchodu. Hlavním tématem debaty švédské delegace s vedením společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech byla možnost zapojení švédských firem mezi subdodavatele budoucí automobilky v Nošovicích. Zmíněny byly zejména elektronické komponenty, navigační a bezpečnostní systémy a ekologické technologie, ve kterých Švédsko představuje skutečnou světovou špičku. Švédsko, země s velkou strojírenskou a automobilovou tradicí, úspěšně dodává své výrobky do řady evropských i zámořských automobilek.

Přestože pro vozidlo Hyundai i30 jsou již téměř všichni subdodavatelé nasmlouváni, společnost HMMC se nebrání novým jednáním, pokud budou nabízené komponenty výhodnější, a to zejména z hlediska kvality, spolehlivosti a ceny. „Pro náš první model – i30 – už máme dodavatele sjednány, ale od roku 2009 budeme souběžně vyrábět i druhý model a za dva roky přibude třetí, takže je tady hodně prostoru pro nová jednání,“ řekl Kim Eok-jo, prezident HMMC.

Součástí jednání se švédskou delegací bylo i pozvání pro nejvyšší vedení HMMC na seminář se zástupci švédských firem, který bude velvyslanectví pořádat v Praze na počátku letošního prosince. „Oslovili jsme na 600 švédských firem, působících v automobilovém průmyslu, a jsem přesvědčena, že zájem o prezentaci v Praze bude mezi nimi značný,“ dodala švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstam.

Při následné prohlídce areálu staveniště, která se s ohledem na déšť a bahno konala pouze ve formě okružní jízdy terénními auty, oceňovala velvyslankyně zejména šetrný přístup k přírodě
a unikátní operaci s přesazením více než tisícovky stromů.