Nošovický Hyundai podporuje
vodíkové vzdělávání

2 minuty čtení | 25.4.2022

Automobilka Hyundai se dlouhodobě zaměřuje na vývoj vodíkových technologií. Důkazem je mj. model NEXO s vodíkovým pohonem. I díky podpoře nošovického výrobního závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) se můžou s fungováním a principy vodíkových technologií seznámit také středoškolští studenti.
Nošovická automobilka podporuje vzdělávací program Horizon Hydrogen Grand Prix (H2GP). Vyvrcholením několikaměsíčního snažení jsou závody RC modelů aut poháněných vodíkem, které sestavují studenti středních škol. Letos se konaly v pondělí 4. a úterý 5. dubna v ostravském areálu Trojhalí Karolina.
„Máme velkou radost, že můžeme být již pátým rokem partnerem programu Horizon Hydrogen Grand Prix. Naším cílem je podpora technického vzdělávání středoškoláků a zvýšení povědomí o využití alternativních pohonů,“ popisuje spolupráci Barbora Hermanová, vedoucí oddělení vnějších vztahů v HMMC.
Celkem 18 týmů speciálně upravených modelů aut se postavilo na start pondělního hlavního závodu s jasným cílem – kvalifikovat se na světové finále a získat tak možnost poměřit své znalosti a schopnosti s nejlepšími týmy z celého světa na červnovém světovém finále v nizozemském Assenu. Během 4 hodin musely s vodíkovým speciálem urazit co nejdelší vzdálenost.
O prvenství v hlavní části závodu ENDURANCE se rozhodovalo až v posledních minutách. Nakonec radost z postupu slavily týmy RC RACING HUBÁLOV ze Středního odborného učiliště Hubálov s počtem 651 ujetých kol a WERK TEAM 1 ze Střední odborné školy Třineckých železáren s počtem 643 kol. Třetí příčku obsadil tým ISŠA BRNO HYDROCAR z Integrované střední školy automobilní Brno s počtem 641 ujetých kol.
Druhý závodní den patřil nováčkům. Pět nových středoškolských týmů se mohlo do soutěže zapojit především díky podpoře automobilky Hyundai a HYDROGEN1. Nošovický závod finančně přispěl pěti školním týmům z Moravskoslezského kraje na stavbu závodních speciálů, celková podpora akce činila půl milionu korun. „Jsem velmi pyšný na všechny nové týmy, pro které byl závod premiérou. I díky tomu, že měli možnost vidět zkušenější studenty o den dříve, velmi rychle pochopili, že se jedná téměř o návykovou záležitost a už během závodu plánovali přípravy na další rok. A to je dobře. Každoroční návaznost je pro úspěch v programu klíčová. Díky ní se totiž studenti pouští do stále odvážnějších inovací, a to nás žene kupředu, abychom se zlepšovali a abychom program šířili do dalších škol a společně budovali vodíkové vzdělávání ve světě,“ říká za tým H2GP Václav Bystrianský. Během dvoudenních závodů byly k vidění elektromobily automobilky Hyundai a také vodíkový model Hyundai NEXO.