REAKCE SPOLEČNOSTI HMMC NA
VYJÁDŘENÍ PETRA NEČASE,
MÍSTOPŘEDSEDY VLÁDY A
MINISTRA PRÁCE A SOCIÁLNÍCH
VĚCÍ, V POŘADU NEDĚLNÍ
PARTIE

2 minuty čtení | 1.10.2007

V pořadu Nedělní partie (TV Prima, 30. září 2007, 13:00) uvedl Petr Nečas, místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí, že většina pracovní síly v závodě Hyundai v Nošovicích bude ze zahraničí. Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) s takovýmto vyjádřením nesouhlasí a rozhodně se proti němu ohrazuje, protože je přesvědčena – a stávající průběh náboru pracovních sil to plně potvrzuje – že většina zaměstnanců bude naopak z bezprostředního okolí závodu.

V závěrečném bloku Nedělní partie, věnovaném českému pracovnímu trhu, místopředseda vlády Petr Nečas řekl doslova: „Jestliže přijedete do velkých investic typu průmyslová zóna v Plzni, tak zjistíte, že až padesát procent pracovní síly jsou zahraniční pracovníci. Pokud přijedete do Pardubic, kde je firma Foxconn, zjistíte, že třicet procent pracovní síly jsou cizinci. Kvalifikovaný odhad jejich nové investice včetně investice Hyundaie v Nošovicích je, že dokonce většina pracovní síly tam bude ze zahraničí.“ Tato slova možná platí o firmě Foxconn a její nové investici v dvacetitícové Kutné Hoře, ale rozhodně ne o investici společnosti Hyundai v nejhustěji zalidněném regionu České republiky. Vždyť jedním z důvodů, proč se společnost Hyundai rozhodla pro investici právě v Nošovicích, je i skutečnost, že do třiceti minut jízdy od průmyslové zóny žije více než půl milionu obyvatel, a to zejména ve velkých městech (Ostrava, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Třinec, Český Těšín, Havířov…).

V roce 2011 společnost HMMC plánuje mít celkem tři a půl tisíce zaměstnanců
a vzhledem k tomu, že již nyní jich v databázích uchazečů eviduje 4.200, je to úkol splnitelný
a realistický. Z uvedeného počtu uchazečů je 360 cizinců z více než padesáti zemí světa, nejvíce je, pochopitelně, Slováků a Poláků. Společnost Hyundai má ovšem zájem pouze
o občany České republiky, eventuálně o občany členských zemí Evropské unie, protože pouze na ně jí v souladu s investiční smlouvou příslušejí dotace na vytvořená pracovní místa. Navíc, vytvoření velké pracovní příležitosti v Moravskoslezském kraji, který byl masivně postižen restrukturalizací tradičních oborů těžkého průmyslu (hornictví a hutnictví), je i formou pomoci regionálnímu rozvoji a poděkování kraji za podporu a pomoc. Právě proto nehodlá Hyundai organizovat žádné náborové kampaně v zahraničí a všichni uchazeči o zaměstnání jsou srozuměni s tím, že musejí bydlet buď v možnostech denní dojížďky do práce nebo si musejí zajistit bydlení sami.

Snahou společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech je být přátelským sousedem občanům
a obcím v okolí závodu a dobrým korporátním občanem Moravskoslezského kraje a České republiky; z tohoto důvodu společnost HMMC nerozumí neopodstatněným výrokům z úst místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí.