Souhrn aktuálních informací
ze společnosti Hyundai

4 minuty čtení | 1.7.2009

Hyundai Motor Company, největší jihokorejský výrobce automobilů, zaznamenal letos v červnu celosvětový nárůst prodeje svých aut proti loňskému červnu o 9,6 %. Těmto výsledkům napomohlo i zavedení státního bonusu na obnovu vozového parku („šrotovného“) v Jižní Koreji, které výrazně posílilo prodeje na domácím korejském trhu.

1) Celosvětové výsledky prodeje vozů Hyundai za červen 2009

Prodej v Koreji se letos v červnu proti loňskému červnu zvýšil o 54,6 % (74.685 prodaných vozů v červnu 2009 proti 48.301 vozu loni). Tento výrazný skok lze přičítat daňovým úlevám, které korejská vláda poskytuje při výměně auta staršího než 10 let za nové. Program byl spuštěn v květnu 2009 jako součást podpory automobilového průmyslu, zasaženého krizí. Celkové prodeje mimo území Korejské republiky, zahrnující export z korejských závodů i produkci závodů v zahraničí, poklesl meziročně o 0,9% (203.800 aut v červnu 2009 proti 205.722 autům loni). Export z Koreje v červnu meziročně poklesl o 18,4 %, zatímco prodej ze závodů v zahraničí stoupnul o 16,4 %.

2) Nábor nových pracovníků HMMC

Dnešní den byl dnem nástupu pro 71 nových zaměstnanců společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC), kteří se začnou zapracovávat na druhou výrobní směnu. V souvislosti s chystaným zahájením druhé směny zintenzívnila společnost HMMC po dobu července nábor nových pracovníků. „Požadavky na přijetí neměníme, ale s ohledem na blížící se spuštění druhé směny máme zájem především o lidi s praxí ve strojírenské výrobě,“ říká Jiří Havlín, manažer sekce náboru pracovníků. Současný nábor je poslední vlnou přijímání nových pracovníků, další bude spuštěna až v souvislosti s rozjezdem třetí směny v roce 2011.


3) Inovace a zahájení výroby nového modelu

Jednou z cest, jak úspěšně čelit krizi, kterou prochází celý automobilový průmysl, je uvádět na trh neustále nové inovace, které přitáhnou a udrží zájem zákazníků. V případě závodu HMMC to bude uvedení modelu Hyundai i30 s dieselovým motorem U2 o objemu 1,6 litru CRDi, vybaveného zařízením ISG, které vypíná motor v případě zastavení vozidla, např. na křižovatce.

Dieselový motor Hyundai U2 CRDi představuje absolutní špičku ve své kategorii jak z hlediska výkonu 94 kW (128 hp) při 4.000 otáčkách, tak z hlediska spotřeby nafty 4,7 l/100 km a emisí CO2 125 g/km. V kombinaci se zařízením ISG se jeho spotřeba sníží na 4,4 l/100 km
a hodnota emisí CO2 bude pod 120 g na ujetý kilometr.

V plném běhu je i příprava výroby třetího modelu: prostorného rodinného víceúčelového vozu Kia No.3, který se v nošovickém závodě HMMC začne vyrábět ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Všechny tři modely (Hyundai i30, i30 cw a Kia No.3) se budou vyrábět společně na jedné výrobní lince, stejně jako čtvrtý model – víceúčelové vozidlo (MPV) Hyundai – které přijde do výroby v roce 2011.


4) K zákazníkům míří první hybridní auta Hyundai Elantra LPI

K zákazníkům, i když zatím jen korejským, míří první sériově vyráběná auta značky Hyundai s hybridním pohonem, kombinujícím spalovací motor a elektromotor. Jedná se o model Elantra LPI Hybrid, který je prvním sériově vyráběným hybridním autem na světě, využívajícím k pohonu zkapalněný ropný plyn (LPG) a lithium-polymerové baterie. Na tuto novinku už bylo v Koreji přijato více než tisíc předběžných objednávek, přestože cena hybridního modelu Elantra LPI bude i po započtení státního bonusu na obnovu vozového parku (obdoba „šrotovného“) vyšší než je cena standardního modelu Elantra s benzínovým motorem.

Přes šedesát procent předběžných objednávek pochází od zájemců starších čtyřiceti let, což dokazuje že zvýšený zájem o šetření ropou a vyšší ekologické povědomí nacházejí odezvu
i mezi staršími řidiči. Společnost Hyundai je přesvědčena, že hybridní Elantra LPI, poháněná vstřikovacím motorem na kapalný plyn, překoná konkurenci jak v nízké spotřebě paliva, tak v ekologicky šetrném provozu.


5) Celozávodní dovolená

Od pondělí 27. července do pátku 7. srpna 2009 bude v závodě HMMC v Nošovicích dvoutýdenní celozávodní dovolená. Tato dlouhodobě plánovaná odstávka bude využita pro údržbu a opravy, plný provoz bude obnoven v pondělí 10. srpna.