V závodě Hyundai je ekologie
na prvním místě

1 minuta čtení | 11.8.2016

V rámci ještě důslednějšího ekologického chování začal nošovický závod Hyundai používat k čištění zaolejovaných součástek mycí stůl, který oleje a maziva odbourává bez použití organických rozpouštědel, a to působením bakterií.

Unikátní zařízení obsahuje šedesát litrů speciální kapaliny, kterou vestavěné topné těleso udržuje na neustálé teplotě cca 37 stupňů Celsia, potřebné k udržení aktivity bakterií. Tyto bakterie se živí uhlovodíky, tedy oleji a mazivy, které beze zbytku rozkládají, a to rychlostí půl litru oleje za den. Náplň v zařízení cirkuluje, takže se doplňují pouze provozní ztráty, vzniklé vyjímáním mokrých součástek z lázně.

Jan Hlubocký, specialista z převodovkárny, kde se nový mycí stůl používá, říká: „Náplní je – na rozdíl od tradičního mytí v organických rozpouštědlech – plně odbouratelná, nehořlavá a ekologicky zcela nezávadná kapalina, takže odpadají přísná bezpečnostní pravidla při provozu mycího stolu, zápach i následná likvidace použitých ředidel, která jsou nebezpečným odpadem.“