Automobilka Hyundai vysadila
stromy pro zlepšení
životního prostředí

1 minuta čtení | 10.6.2015

Hyundai nechal vysadit pět javorů klenů u kruhového objezdu mezi obcemi Dobrá a Nošovice. Účelem stromů je přispět ke snižování prašnosti na komunikaci, vedoucí do areálu automobilky.

Automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech nechala u kruhového objezdu, ležícího mezi obcemi Dobrá a Nošovice vysadit pět čtyřmetrových javorů klenů (Acer pseudoplatanus), aby zlepšila ochranu obytné zóny před prachem ze silnice, vedoucí do areálu automobilky.

Výsadba je součástí procesu povolení zvýšení maximální kapacity výroby ze 300.000 na 350.000 aut ročně, která zvýší intenzitu dopravy materiálu do závodu HMMC zhruba o pět nákladních aut za hodinu. Pět stromů, které v dospělosti dorostou do výšky 20 – 30 metrů, zaplní mezeru mezi protihlukovou stěnou a stávající zelení u kruhového objezdu a přispěje k pohlcování prachu z komunikace.

Vztahem ke stromům a zeleni je společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech již pověstná, protože před zahájením skrývky ornice v průmyslové zóně Nošovice nechala na podzim 2006 přesadit více než 1.150 vzrostlých stromů na dočasné stanoviště na okraji zóny. Náročnou přesadbu stromů i s kořenovými baly tehdy provedla specializovaná firma z Koreje. Pak byla najata místní zahradnická firma, která se o stromy starala, zalévala je a na podzim 2007, když už byly stavby všech hal v areálu dokončeny, byly stromy rozsazeny na svá definitivní stanoviště v areálu závodu. Kromě toho bylo tehdy navíc dokoupeno cca 1.600 stromů a více než 30.000 keřů, protože zahradní úpravě areálu a péči o životní prostředí věnuje automobilka Hyundai maximální pozornost.